ALİ RIZA DEMİRCAN İLKOKULU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, SBS anketi

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, SBS anketi Empty Milli Eğitim Bakanlığı'ndan, SBS anketi

Mesaj  Ferhattalha Ptsi Nis. 19, 2010 6:11 pm

Öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik hazırlanan ''Milli Eğitim Bakanlığı Seviye Belirleme Sınavı Anketi''nde, SBS'nin çocukların ruh sağlığı, eğitimleri, sosyal ilişkileri ve eğitim sistemi üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkisinin ne düzeyde görüldüğü soruluyor.

Sınavın, ''öğrencilerin öğrenme istek ve heyecanı, kitap okumaya, araştırmaya ayırdıkları zaman, okulla ilgili olumlu düşünceleri, öğretmenleri ile olumlu ilişkileri, öğrencilerin kaygı düzeyi ve aile içi stres ve gerginlikler'' gibi durumlarda ne tür değişikliklere yol açtığı da sorular arasında yer alıyor.

Ankette, ''6, 7 ve 8. sınıflarda SBS uygulaması gereklidir'', ''Sadece 8. sınıf sonunda değerlendirme yapılması daha uygundur'', ''Orta öğretim okulları arasındaki farklılıklar giderilmelidir'', ''SBS kaldırılmalıdır'', ''Orta öğretime yerleştirmenin okul notlarına göre yapılması gerekir'' gibi görüşlere, katılımcıların ne oranda katıldıklarını belirtmeleri isteniyor.

Bakanlık ankette ayrıca, şu sorulara yanıt verilmesini istiyor:

''-Mevcut orta öğretime öğrenci yerleştirme sistemine alternatif olabilecek önerileriniz varsa yazınız,

-Sizce SBS'ye hazırlık amacıyla okulda verilen eğitimin yanı sıra dershane, etüt merkezi, özel ders gibi diğer yollara başvurulmasının nedenleri nedir?,

-SBS'nin öğrencilerin bilgi, beceri ve yeteneklerini ölçmede ve değerlendirmede ne derece etkili olduğunu düşünüyorsunuz?,

-SBS'nin öğrencilerin akademik başarıları, öğretme-öğrenme süreçleri üzerinde ne tür etkilere yol açtığını düşünüyorsunuz,

-SBS'nin eğitimin niteliğinin geliştirilmesine yönelik olarak öğrenciye, öğretmene ve veliye bilgi sağlamada ne derece etkili olduğunu düşünüyorsunuz?,

-SBS'nin öğretmen-öğrenci-veli-okul ilişkileri üzerinde ne tür etkilere yol açtığını düşünüyorsunuz?,

-SBS'nin okullarda verilen eğitimin kalitesini nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz.''

Anket değerlendirmesi sonuçlarına göre, bakanlığın yeni bir düzenlemeye gitmesi planlanıyor.

Bu arada, Milli Eğitim Bakanlığı, SBS ile ilgili gelen şikayetler nedeniyle bağımsız akademisyenlere araştırma yaptırıyor. Bağımsız bir akademisyen grubunun yaptığı araştırma sonucu hazırlanacak raporlar da SBS ile ilgili çalışmalarda ele alınacak.

AA
Ferhattalha
Ferhattalha
Administratör
Administratör

https://demircan.yetkin-forum.com

- Similar topics