ALİ RIZA DEMİRCAN İLKOKULU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

matematik dersi

matematik dersi Empty matematik dersi

Mesaj  Misafir Cuma Nis. 09, 2010 4:57 pm

Tarih boyunca insanoğlu dünyanın temel işleyişini anlamaya uğraştı. Çevremizdeki nesnelerin özelliklerini belirleyen kuralları ve modelleri bizimle ve birbirleriyle olan ilişkilerini keşfetmek zorundayız. Binlerce yıl boyunca, dünya üzerindeki tüm uygarlıklar dünyamızın bilinmeyen gerçekleri hakkında bize kesin bilgiler veren kapsamlı bir düzen buldular. Bu düzen matematikti. Ben Marcus Du Sautoy ve bir matematikçiyim. Kendimi model araştırmacısı olarak görüyorum. Dünyamızın görünen karmaşıklığının ardında yatan gizli yapıların peşine düşerim. Düzen ve kalıplar ile ilgili araştırmamda benden önce yaşamış büyük matematikçilerin çalışmalarından faydalandım. Dünyanın dört bir yanında, farklı kültürlerin etkisinde yaşamışlar ve buluşlarıyla evrenin yazıldığı dili ortaya çıkarmışlardır. Sizi zaman ve mekânda bir yolcululuğa çıkarmak istiyor ve matematiğin gelişim izlerini uyanışından bugünkü karmaşık yapısına kadar sürmeye davet ediyorum. Bilgisayarla yaratılmış görüntü -CGI- metodu tarihin ilk medeniyetlerinin, dünyayı matematikle anlamalarını sağlayan çığır açıcı keşiflerini ortaya çıkaracak.

"Matematiğin Öyküsü"

"Evrenin Dili"

Dünyamız bir takım kalıp ve dizilerden oluşur.Hepsi etrafımızdadır. Gündüz, gece olur. Hayvanlar, yeryüzünde sürekli farklı şekillerde dolaşırlar. Tabiat sürekli değişir. Matematiğin ortaya çıkışının sebeplerinden biri de doğanın bu kalıplarına anlam yükleme ihtiyacımızdı. Matematiğin en önemli kavramları, yer ve miktar fiziksel olarak beynimize işlenmiştir. Hayvanların bile sayı ve mesafe algısı vardır. Öyle ki sürünün sayısına göre kavga etmeye ya da birlikte uçmaya karar verirler. Avlarının saldırı mesafesinde olup olmadığını da hesaplarlar. Matematiği anlamak yaşamla ölüm arasındaki çizgidir. Fakat sadece insan, temel kavramları anlayıp bu temeller üzerine yeni şeyler koyabilir. Bir noktada insan, kuralları görmeye ilişkileri ortaya çıkarmaya, saymaya ve etrafındaki dünyayı düzene koymaya başlıyor. Ve böylece tüm matematik dünyası ortaya çıkmaya başlıyor.

Misafir
Misafir

- Similar topics